Komunikat dot. ponownego braku uwzględnienia klubu w budżecie Gminy Olsztyn

Szanowni Kibice,

w ubiegłym roku Pan Prezydent Piotr Grzymowicz brak uwzględnienia naszego klubu w budżecie, argumentował w głównej mierze biernością ze strony Stomilu, co nie było zgodne ze stanem faktycznym. W obecnym roku, mając na względzie informację o projekcie budżetu Gminy Olsztyn na rok 2024 i ponownym braku uwzględnienia Stomilu Olsztyn na etapie sporządzania budżetu, czujemy się zobowiązani przedłożyć informację o działaniach podejmowanych w 2023 roku, których celem było przekonanie Gminy Olsztyn do współpracy z naszym klubem, a także szereg danych dotyczących naszej działalności, które bywają mylnie interpretowane:

  • uczestnictwo w posiedzeniach Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą przedstawicieli Stomilu Olsztyn na posiedzeniach w dniach 24 stycznia 2023 roku, 28 marca 2023 roku, 24 października 2023 roku,
  • uczestnictwo w posiedzeniach Komisji Sportu i Rekreacji przedstawicieli Stomilu Olsztyn w dniach 18 stycznia 2023 roku, 15 lutego 2023 roku, 28 marca 2023 roku, 20 września 2023 roku.

W ramach przedmiotowych Komisji byliśmy jedynym klubem sportowym w Olsztynie wnoszącym o udział w posiedzeniach. Na naszą prośbę, posiedzenie z 28 marca 2023 roku było spotkaniem łączonym przedstawicieli Komisji Sportu i Rekreacji oraz Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą, które dotyczyło stricte współpracy ze Stomilem Olsztyn. Wszystkie te spotkania to godziny rozmów, podczas których Radni otrzymywali pełne informacje o działalności klubu.

W ramach wszystkich posiedzeń, otrzymywaliśmy bardzo dużo deklaratywnego wsparcia ze strony Radnych, które wyrażane było również w formie oficjalnych stanowisk Komisji kierowanych do Prezydenta Piotra Grzymowicza, odnośnie konieczności współpracy ze Stomilem Olsztyn, jak choćby ostatnie posiedzenie Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą, na którym przyjęto rekomendację odnośnie wygospodarowania kwoty 500 000,00 złotych w budżecie na rok 2024 na rzecz Stomilu Olsztyn w ramach promocji poprzez sport.

Zawsze podkreślaliśmy, że dla rozwoju i dobra Stomilu, niewykonalnym jest toczenie bojów nie tylko tych sportowych, ale również, w przeciwieństwie do innych klubów występujących w 2. Lidze Piłkarskiej, tych tak nieoczywistych, jak z miastem, które zawsze, niezależnie od decyzji jego władz, dumnie reprezentujemy na arenie ogólnopolskiej. Podkreślaliśmy, że bez względu na osobiste poglądy poszczególnych przedstawicieli olsztyńskiego magistratu, często bardzo krzywdzące wobec Stomilu i olsztyńskich kibiców, należy robić wszystko, by władze Gminy Olsztyn kolejnej kadencji nie zastały „spalonej ziemi” w dziedzinie piłki nożnej w Olsztynie, zwłaszcza mając na względzie olsztyńskie kluby sportowe, które musiały w ostatnim czasie zawiesić lub ograniczyć swoją działalność, przez brak odpowiedniego wsparcia ze strony miasta, które reprezentują.

Dodatkowo w 2023 roku Radni Gminy Olsztyn oraz Prezydent Piotr Grzymowicz, otrzymywali opracowania ze strony klubu odnośnie tego, jakie korzyści w ramach działalności społecznej, jak również finansowej odnosi Gmina dzięki rywalizacji Stomilu Olsztyn na szczeblu centralnym. Mylnie utarł się pogląd, jakoby Stomil Olsztyn stawiał oczekiwania, nie oferując nic w zamian. Operując na kluczowych danych finansowych za rok 2022, które otrzymał Prezydent Piotr Grzymowicz oraz Radni, należy podkreślić, że bezpośrednio do Gminy z klubu trafiło:

  • z tytułu wpływów z PIT od wynagrodzeń wypłacanych przez Stomil Olsztyn około 160 tysięcy złotych,
  • z tytułu podatku od nieruchomości do Gminy Olsztyn około 30 tysięcy złotych.

finansując lokalną gospodarkę pośrednio do Gminy trafiło: 

4 miliony 350 tysięcy złotych wpływów wypracowanych przez Stomil Olsztyn w 2022 roku. Blisko 2 miliony 900 tysięcy złotych z tej kwoty to środki, które wpłynęły do klubu od podmiotów, które nie mają siedziby w Olsztynie. Przyjmując, że około 75% środków, którymi gospodarowaliśmy wydatkowane były w Olsztynie, redystrybucja środków spoza Olsztyna na rzecz finansowania lokalnej gospodarki wyniosła ponad 2 miliony złotych.

W sezonie 2022/2023 po licznych apelach z naszej strony, zostaliśmy zwolnieni z odpłatności za oświetlenie w dniach meczowych. Aby do minimum ograniczyć koszty, które z tego tytułu ponosiła Gmina Olsztyn, praktycznie zawsze, gdy istniała taka możliwość, odbywaliśmy mecze o takiej porze, aby nie było konieczności korzystania z jupiterów. Niestety w obecnym sezonie pozbawiono nas tej ulgi, pomimo raportowania, że organizacja przez Stomil Olsztyn jedynych cyklicznych masowych imprez sportowych w Olsztynie jest wysoce nierentowna ze względu na stan obiektu. Od Prezydenta Piotra Grzymowicza otrzymaliśmy informację, że Gminy Olsztyn nie stać na taki wydatek, gdy w międzyczasie autopoprawką Pana Prezydenta uchwalano kolejne 100 tysięcy złotych na rzecz innego olsztyńskiego klubu sportowego. Zadaliśmy Panu Prezydentowi pytania, jakie odbył spotkania w tym zakresie oraz jaki złożono wniosek (w jakim trybie?), niestety otrzymaliśmy jedynie zapewnienie, że „angażując pieniądze w promocje Gminy poprzez sport staramy się zachować odpowiednie proporcje do najbardziej reprezentacyjnego zespołu sportowego Olsztyna tj. klubu Indykpol AZS (…)”. W przyszłym roku ta proporcja może wynosić 400 000 do 0. Ponadto, podkreślić należy, że mecz z Olimpią Elbląg z początku bieżącego roku, który odbył się z kompletem publiczności, kosztował Stomil 61 310,86 złotych netto, przy przychodzie z tytułu sprzedaży biletów i karnetów oraz świadczeń reklamowych dotyczących tego spotkania w kwocie 64 746,13 złotych netto. Gdyby tego dnia Stomil był zobligowany, poza poniesieniem kosztów podgrzewania murawy (16 056,61 złotych) do opłaty za oświetlenie, musiałby dopłacić do organizacji tego spotkania. Mecze w Olsztynie to, poza kosztami ponoszonymi do Ośrodka Sportu i Rekreacji, szereg wydatków, które wynikają ze stanu obiektu i których nie ponoszą inne kluby. Mowa tutaj między innymi o wynajmie przenośnych toalet, czytników ewidencji biletów, agregatów prądotwórczych oraz podnośnika w przypadku spotkań transmitowanych w telewizji. W powyższe koszty nie wliczamy wynagrodzeń pracowników klubu, którzy nad przygotowaniem i przebiegiem dnia meczowego pracują wiele godzin, także w dniach poprzedzających spotkanie.

Należy podkreślić, że jedyna ulga którą otrzymujemy ze strony Gminy to około 14 bezpłatnych godzin tygodniowo w ramach których możemy korzystać z boiska przy ul. Żytniej.

W przypadku wielu kosztów, takich jak między innymi wynajem sal gimnastycznych i orlików, są to stawki komercyjne, które według naszych opracowań są jednymi z wyższych kraju – w wielu miastach w Polsce kluby piłkarskie zwolnione są z tej odpłatności. Podkreślaliśmy, że dostrzegamy pewną niesprawiedliwość biorąc pod uwagę, że choćby w roku 2023 r. wszystkie akademie piłkarskie w Olsztynie otrzymały z budżetu biura sportu łącznie tylko 150 tysięcy złotych, co stanowiło około 6,6% całego budżetu na kluby sportowe w Olsztynie, który wynosił blisko 2 miliony 300 tysięcy złotych, pomimo tego, że według danych GUS, wśród wszystkich zrzeszonych zawodników sportowych w Polsce aż 38,5% stanowią zawodnicy i zawodniczki piłki nożnej i pomimo faktu, że są w Olsztynie kluby sportowe, które zrzeszają kilkudziesięciu sportowców i otrzymują co roku z miasta po ponad 200 tysięcy złotych. Konsekwencją tych realiów jest konieczność cyklicznych podwyżek opłat za treningi wśród naszych dzieci w Akademii.

Płacimy również stawki preferencyjne, o czym głośno mówiliśmy, jak w przypadku wynajmu pomieszczeń biurowych, których ceny w głównej mierze wynikają ze stanu obiektu przy alei Piłsudskiego. Jako klub zainwestowaliśmy blisko 200 tysięcy złotych w modernizację stadionowych szatni oraz 232 tysiące złotych (przy wsparciu firmy Budimex) w przystosowanie boisk treningowych do stanu używalności – boisk, które w całości utrzymujemy z klubowych środków, łącznie z kosztem zatrudnienia greenkeeperów odpowiedzialnych za ich stan. Łączna wartość faktur, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie stanowiła kwotę 160 819,49 złotych.

By walczyć z wykluczeniem, którego doświadczają miłośnicy piłki nożnej w Olsztynie w 2023 roku odbywaliśmy liczne spotkania, celem przekonania przedstawicieli polskiego rządu do konieczności wygospodarowania środków na modernizację stadionu miejskiego w Olsztynie w ramach „Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład”. Jednocześnie byliśmy inicjatorem listu otwartego skierowanego do Prezydenta Grzymowicza, aby nie pozbawiał Olsztyna tej szansy, czego konsekwencją było złożenie wniosku na modernizację przez Gminę Olsztyn i otrzymanie 30 milionów złotych na ten cel.

Poza działaniami wskazanymi powyżej odbywaliśmy dziesiątki innych spotkań i rozmów z przedstawicielami Gminy. Wysyłaliśmy również do Pana Prezydenta Grzymowicza pisma i wiadomości e-mail. Pozostaje nam jedynie wierzyć, że w związku z ostatnim pismem Prezydenta Olsztyna to Rada Miasta podejmie „ostateczną i suwerenną decyzję”. Jeżeli którykolwiek z 25 radnych będzie miał wątpliwości co do zasadności wspierania piłki nożnej w zakresie działalności społecznej klubu, wsparcia w zakresie organizacji imprez sportowych dla mieszkańców lub zasadności promocji naszego pięknego miasta, uprzejmie prosimy o kontakt z zarządem klubu.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej informacji

Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.

Zamknij