Jak słuchać zawodnika? Jakub Mrozik o wadze słów i nastawieniu
To, co mówią zawodnicy w okresie poprzedzającym mecz, może stanowić różnicę pomiędzy niespokojnym występem, a występem pewnym. Słowa i ich znaczenie, zdania i ich interpretacja to podstawowa forma dobrego zarządzania jednostką treningową.
Zdolność trenerów do obserwowania najdrobniejszych szczegółów gry, dostrzegania tych drobnych szczegółów, które mają znaczenie, jest wartością najwyższą trenera.
Jako trenerzy głównie skupiamy się na tym co widzimy, ale umiejętność ta zajmuje drugie miejsce po innej ważnej zdolności sensorycznej: zdolności słuchania. Słowa i ich znaczenie, zdania i ich interpretacja to podstawowa forma dobrego zarządzania jednostką treningową oraz zawodnikiem. Ważnym elementem obserwacji każdego zawodnika, jest umiejętność obserwacji tego co mówią i jak mówią. Każda ich rozmowa ma znaczenie. Warto się im przysłuchiwać, ponieważ mogą wskazywać na uczucie niepokoju lub pewności siebie.
Niepewni gracze mają tendencję do mówienia i podkreślania rzeczy, na które nie mają wpływu: jak dobrzy są przeciwnicy, kto będzie sędziował lub jak ważny jest mecz? Z kolei zawodnicy pewni siebie mają tendencję do zwracania większej uwagi na rzeczy, które mogą kontrolować – przede wszystkim siebie, swoje mocne strony, swoją mentalność i odpowiedzialność w swojej roli. Zawodnicy niespokojni skupiają się na tym, czego nie chcą, podczas gdy zawodnicy pewni siebie zawsze mówią o tym, czego chcą. Gdzie leży różnica?
„Nie chcę się przyznać do porażki” kontra „Zamierzam zachować czyste konto w sobotę”
„Nie mogę sobie pozwolić na zły mecz w tym tygodniu” kontra „Jak będzie wyglądał mój występ?”
„Ten skrzydłowy jest taki szybki, mam nadzieję, że nie strzeli nam bramki” kontra „Ten skrzydłowy jest szybki. Ok, skupmy się na byciu agresywnym i pewnym siebie w pojedynkach 1v1”
W psychologii sportu nazywamy to koncentracją na podejściu do gry vs koncentracją na unikaniu. Zawodnicy, którzy używają języka „podejścia” (czego chcą), a nie „unikania” (czego nie chcą), mają większą szansę na rywalizację w najlepszym stanie emocjonalnym w momencie rozpoczęcia meczu. Tak jak możemy zauważyć powyżej, pewni siebie gracze używają zwykle energetyzujących, emocjonalnych słów, podczas gdy niespokojni zawodnicy używają destrukcyjnych zwrotów. Pewni siebie gracze używają takich słów jak: agresywny, czujny, żywy, ostry, dominujący, rozkazujący i wymagający. Te ekscytujące, oparte na działaniu słowa pomagają im przygotować się do nadchodzącej walki. Tego typu wyrazów nie usłyszysz od niespokojnych graczy.
Podsumowując, co pomaga:
- skoncentrowanie na „możliwościach kontroli”,
- skupienie na tym, czego chce zawodnik (podejście do danej sytuacji),
- skupienie na energetyzujących, opartych na działaniu słowach,
Jeśli zauważasz, że w zawodniku jest dużo niepokoju, zaangażuj go w rozmowę i pomóż mu mówić językiem pełnym entuzjazmu i chęci, które pomogą mu osiągnąć cel. Obejmuje to pomoc w skierowaniu dialogu na rzeczy, które mogą kontrolować, a nie na te, których nie mogą, na to, czego chcą, a nie na to, czego nie chcą oraz na słowa, które dodają energii, a nie ją odbierają.
Wszystko to łatwo jest odrzucić, ponieważ może wydawać się odległe od boiska w dniu meczu. Zachęcam do rozważenia wszystkich korzyści, które wypływają z pozytywnego zarządzania swoimi emocjami. Liczą się słowa i zdania, które padają z ust twoich zawodników. To, co mówią zawodnicy w okresie poprzedzającym mecz, może stanowić różnicę pomiędzy niespokojnym występem, a pewnym siebie.
Przygotował Jakub Mrozik