Ubiegły rok w ujęciu finansowym. Stomil w raporcie Deloitte
Firma Deloitte, jak co roku, opublikowała raport „1 Liga finansowa Sezon 2021-22”. Jego wskazania dają do myślenia i, jako klub, jesteśmy zobowiązani podzielić się nimi z kibicami oraz sympatykami Stomilu Olsztyn.
W zestawieniu, do którego odnośnik znajdziecie poniżej, znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wszystkich klubów.
Analizując dane, które dotyczą Stomil Olsztyn S.A., przychody osiągnięte przez klub w sezonie 2021/2022 wzrosły o 0.5 miliona złotych z poziomu 3.6 mln w sezonie 2020/2021 do wysokości 4.1 mln w ubiegłym sezonie. Był to analogicznie jak w sezonie 2020/2021, 16. wynik wśród wszystkich klubów pierwszoligowych. Należy jednak podkreślić, że gdyby analizie poddać przychody stricte od podmiotów komercyjnych tj. z tytułu umów sponsorskich, Stomil Olsztyn zajął 11. miejsce spośród wszystkich klubów pierwszoligowych.
Stomil Olsztyn w sezonie 2021/2022 wspierały 34 podmioty, co było piątym wynikiem w lidze. Natomiast pod względem średniego wsparcia, przypadającego na jednego sponsora, osiągnęliśmy wartość 36 tysięcy złotych netto, co stanowiło 13. miejsce w zestawieniu, a wynika w głównej mierze z dystrybucji środków do klubu od naszych lokalnych, mniejszych sponsorów.
Po stronie przychodów transferowych Stomil Olsztyn wykazał kwotę 330 tysięcy złotych, osiągając dodatni bilans transferowy w tej samej kwocie, z racji braku transferów gotówkowych do klubu.
Przychód z „dnia meczowego”, w przypadku Stomilu Olsztyn wyniósł około 300 tysięcy złotych. Po uwzględnieniu kosztów organizacji spotkań, w szczególności kosztów ochrony oraz energii elektrycznej, klub nie generował dochodu z tego tytułu.
Bardzo ciekawe jest zestawienie przychodów oraz wpływów ze strony jednostek samorządu terytorialnego na poszczególne kluby. Z wyłączeniem danych odnośnie Stomilu Olsztyn, który otrzymał 44 tysiące złotych (przychód z tytułu promocji województwa warmińsko-mazurskiego), średnie wsparcie na klub od gmin wyniosło blisko 4.5 miliona złotych. Mediana, czyli wartość, którą otrzymał klub ze środka zestawienia, to 3.1 miliona złotych. Kolejny, najniższy odnotowany wpływ, od jednostek samorządu terytorialnego, po Stomilu, czyli 44 tysiącach złotych, to Skra Częstochowa – 1 milion złotych.
Po uwzględnieniu wysokości wynagrodzeń zawodników, sztabu oraz pracowników administracji, w sezonie 2021/2022, w odniesieniu do przychodów oraz wpływów (dokapitalizowania) poszczególnych klubów okazuje się, że wypracowanie 1 punktu przez drużynę Stomilu kosztowało 67 tysięcy złotych i było najniższym współczynnikiem w lidze. Kolejna drużyna w rankingu to Puszcza Niepołomice i 87 tysięcy złotych. Natomiast średnia na klub, w zakończonym sezonie, to 130 tysięcy złotych. Mediana wyniosła 119 tysięcy złotych.
Pokazuje to, z jednej strony niski poziom wsparcia samorządu w Olsztynie, ale także jak ważne jest dla nas wsparcie tych, którzy swoje ciężko wypracowane środki, przeznaczają na „Dumę Warmii”. To nie tylko pierwsza drużyna, ale przede wszystkim Akademia i nasi podopieczni, którzy na co dzień ciężko pracują, by w przyszłości móc wybiegać na boisko z herbem Stomilu na piersi.
Dlatego, podsumowując to zestawienie, chcielibyśmy z całego serca podziękować naszym sponsorom. Tym większym i mniejszym. Partnerom oraz mediom, którzy mówią i piszą o Stomilu.
Pełen raport Pierwsza Liga Finansowa sezon 2021-2022 od Deloitte można przeczytać, klikając w poniższy odnośnik.