Przekaż 1% podatku Akademii Stomilu
Trwa czas rozliczeń za 2021 rok. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na Akademię Sportu Stomilu Olsztyn.
Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z trenerem zespołu U13, Piotrem Krztoniem. To pod jego skrzydłami chłopcy zdobyli złoty medal mistrzostw Polski. Rozmowa znajduje się pod instrukcjami dotyczącymi wypełnienia PIT-u.
W naszej Akademii trenuje blisko pięciuset młodych adeptów futbolu. W ostatnim czasie Akademia zdobyła dwa mistrzostwa Polski w futsalu. Takie wsparcie finansowe pomoże rozwijać olsztyńską młodzież, pomagając w osiąganiu przez nią najwyższych celów.
Mogą Państwo pomóc, nie ponosząc przy tym kosztów, a będzie to gestem wsparcia dla trenerów, całej młodzieży oraz ich najbliższych. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy wypełnić PIT według poniższej instrukcji.
1. W pole KRS należy wpisać 0000086043, a w rubryce „Cel szczegółowy” Fundacja Akademia Sportu Stomil Olsztyn.
2. W pole „Wnioskowana kwota” trzeba wpisać kwotę, która ma być przekazana Akademii. Nie można ona przekroczyć 1% kwoty z pola „Podatek niezależny” (1% kwoty z pozycji 113), po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
3. Koniecznie trzeba zaznaczyć kwadrat „Wyrażam zgodę”.
Rozmowa z trenerem Piotrem Krztoniem.
Wielokrotnie powtarzał trener, że mistrzostwa Polski w futsalu nie były priorytetem, a tylko dodatkiem. Kto wpadł na pomysł, aby pojechać na ten turniej?
– Wiceprezes Marek Maleszewski, który jeździ tam od lat z dziewczynami, zdobywa wiele sukcesów i to on namówił nas, żeby zrobić sobie taki przerywnik w okresie zimowym. Bardzo fajna przygoda.
Po ostatnim sukcesie planujecie częściej pojawiać się na takich imprezach?
– Będę chciał, żebyśmy przynajmniej co zimę pojawiali się na takich mistrzostwach w futsalu. Bezapelacyjnie fajny przerywnik między rozgrywkami na boiskach trawiastych.
Ile godzin tygodniowo poświęcają na trening zawodnicy w wieku około 13 lat?
– W ciągu dnia niektórzy nawet do 4.5 godziny.
Co dokładniej wchodzi w skład takiego treningu?
– Niektórzy chłopcy chodzą do szkoły podstawowej numer 5, która jest dedykowana dla piłkarzy. Mają tam zajęcia z WF-u o tematyce piłki nożnej, które trwają dwie godziny lekcyjne, czyli 1.5 godziny. Dodatkowo popołudniami zajęcia w Stomilu. Szkoła nie jest połączona z Klubem i uczęszczają tam też dzieci z innych szkółek. Oprócz tego niektórzy chodzą także na zajęcia indywidualne. Nie mówię, że tak jest cały czas, ale zdarzy się dzień, że muszą poświęcić na trening ponad cztery godziny.
Wiek około 13 lat to dobry moment, aby włączyć do planu treningowego dietetyka czy trenera personalnego?
– Myślę, że trener personalny niekoniecznie, ale jeśli chodzi o dietę to jak najbardziej. Wydaje mi się, że w tym wieku szczególnie ważnym elementem jest ogólny rozwój. Nawet jeśli chłopcy pójdą na jakieś sztuki walki, judo, różnego rodzaju rzeczy, w których jest ciągły kontakt z zawodnikami, to będzie dobrze. Dorosły futbol to niestety nie są szachy, więc trzeba się poprzepychać i nie bać się tej walki wręcz. Także, jak najbardziej tak. Niektórzy chodzą też na treningi z motoryki, prawidłowego wzorca ruchowego czy prawidłowej postawy. Niestety na treningach nie mamy czasu, żeby ich tego nauczyć, albo wskazać odpowiednie wzorce ruchowe. Musimy mieć świadomość, że jak ktoś ma prawidłowy wzorzec, to łatwiej mu przyswoić elementy nawet typowo techniczne. Chociażby przyjęcie piłki, ustawienie się w kierunku akcji i różne inne elementy. Chłopcy mają tego świadomość i to robią.
Jak jest cel w tym sezonie?
– Postawiony przez nas cel jest jasny. Chcemy spróbować wygrać ligę wojewódzką.
W Olsztynie szkółek piłkarskich nie brakuje. Dlaczego dzieci i ich rodzice wybierają właśnie Akademię Stomilu?
– Po pierwsze seniorzy robią nam dużą robotę, bo grają na zapleczu Ekstraklasy, to jest ważne. Wiadomo, że fajnie grać w juniorach, zdobywać puchary, mistrzostwa, ale każdy chce grać w seniorach na jak najwyższym poziomie. W tym przypadku Akademia może być trampoliną do drużyny seniorów. Ci chłopcy chcą w niej zagrać i w przyszłości może zbudować taką karierę, jak Sylwester Czereszewski czy Tomek Sokołowski. Myślę, że to jest głównym powodem. Ja też się tym kierowałem, gdy mój syn chciał grać w piłkę. Szukałem klubu, w którym seniorzy są w jak najwyższej klasie rozgrywkowej. Jesteśmy też jedną z największych akademii w regionie. Poziom szkolenia jest na bardzo dobrym poziomie, podobnie jak trenerzy.