Stomil Mental (#5)
Pewność siebie to jeden z najważniejszych czynników, który bierze się pod lupę w szkoleniu mentalnym. Wiara we własne umiejętności oraz zdolność do prezentowania ich, szczególnie pod presją, to składnik osobowości mistrza. Co ważne jednak, z pewnością siebie nie jest jak z jazdą na rowerze – nie można nauczyć jej się raz na zawsze, podlega ona wahaniom. Poziom pewności siebie może zmieniać się bardzo dynamicznie, czasem w bardzo krótkim odstępie czasu.
Zawodnik, który chce się liczyć w profesjonalnym sporcie powinien umieć dbać o poziom swojej pewności siebie, tak samo jak dba o kondycję czy prawidłową wagę. Fundamentem niezachwianej wiary w swoje umiejętności jest właściwe przygotowanie. Stuprocentowe zaangażowanie w trening daje spokój wynikający z faktu, że zrobiłeś wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik podczas meczu.
Największymi wrogami pewności siebie są błąd i porażka. Po błędzie, szczególnie takim, po którym drużyna straci bramkę, łatwo jest zacząć wątpić w siebie. Gdy drużyna dozna serii porażek, to podczas kolejnego meczu trudniej będzie wyjść na boisku z wysoko podniesioną głową. Receptą na wahania pewności siebie wynikające z pomyłek i porażek jest strategia mistrzowska polegająca na koncentracji na samorozwoju.
„Im częściej mam uwagę skupioną na postępie i działaniach, które wykonuję, tym będę się czuł pewniejszy. Działanie jest pod moją kontrolą. Na wynik nie mam pełnego wpływu. Wynik raz będzie, raz nie. Przez to moja pewność raz będzie większa, a raz mniejsza. Kiedy jestem skupiony na postępie, rozwoju i tym, co wyszło mi lepiej niż poprzednim razem, tym ta pewność będzie bardziej stabilna. Jest bowiem oparta na czymś, na co mam pełen wpływ.” (Konrad Czapeczka, Rafał Malinowski)
Artur Koluch