Akademia zawitała do Kurzętnika | UEFA Playmakers
Od końca listopada odbywają się zajęcia UEFA Playmakers prowadzone przez naszą akademię. Dotychczas zajęcia przeprowadzane były w Olsztynie, konkretnie w Szkole Podstawowej nr 4. W piątek akademia Stomilu zawitała do Kurzętnika.
Program UEFA Playmakers powstał we współpracy z Disneyem, który ma na celu zachęcić dziewczynki w wieku 5-8 lat do uprawiania sportu.
Pierwsze zajęcia UEFA Playmakers
Wszystko poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy akademią a Gminą Kurzętnik (reprezentowaną przez wójta Wojciecha Dereszewskiego), Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły (reprezentowana przez dyrektor Jolantę Paplińską) oraz SMS-em Kurzętnik. SMS istnieje od roku, a założycielem, prezesem oraz trenerem jest Jarosław Roszkowski, który jak twierdził, skrót SMS to „Sport, Marzenia, Sukces”.
– Pani Nina Patalon, która pełni funkcję mentorki z Polskiego Związku Piłki Nożnej, bardzo chciała, aby w Kurzętniku zainaugurować zajęcia z UEFA Playmakers, a konkretnie w SMS-ie Kurzętnik, czyli klubie istniejącym od roku – powiedział prezes Akademii Sportu Stomilu Olsztyn Andrzej Królikowski. – Nawiązany został kontakt z Jarosławem Roszkowskim, zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej. Udało się szybko i sprawnie zorganizować zajęcia. Podpisane porozumienie nie będzie tylko skrawkiem papieru. To odzwierciedla nasze działania, czyli akademii oraz SMS-u. Byliśmy bardzo mile przyjęci. Poczuliśmy się wręcz jak w domu – dodał.
Dziewczynki obecnie trenujące w ramach UEFA Playmakers będą mogły w przyszłości zasilić szeregi sekcji kobiecej akademii Stomilu, gdzie trenerem jest Marek Maleszewski. Jest także wstępny plan, by biało-niebieskie przyjeżdżały do Kurzętnika rozgrywać sparingi. Są także chęci, żeby organizowana (na przełomie stycznia oraz lutego) była halowa liga wojewódzka dziewcząt w kategorii orliczek.
– Pięć lat temu poznałem trenera Marka Maleszewskiego sam prowadząc jeszcze szkolne zespoły. Często wymieniamy się doświadczeniami na temat piłki kobiecej lub też telefonuję do Marka, gdy potrzebuję porady. Również poprzez Marka poznałem Andrzeja Królikowskiego – opowiada Jarosław Roszkowski.
Jarosław Roszkowski w 2009 roku wpadł na pomysł trenowania dziewcząt. Ucząc w Wielkim Leźnie zgłosił swoją pierwszą drużynę do turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Efekt? Zwycięstwo w finałach gminnych oraz powiatowych. W finale wojewódzkim jego zespół musiał uznać wyższość Tęczy Bydgoszcz. Od 2014 roku w powiecie nowomiejskim pełni funkcję powiatowego koordynatora turnieju. Jakiś czas później pod jego wodzą dziewczynki z pierwszej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka reprezentowały Warmię i Mazury w ogólnopolskiej edycji turnieju o Puchar Tymbarku „Z Podwórka na Stadion”.
Trzydzieści dwie dziewczynki pojawiły się na pierwszych zajęciach UEFA Playmakers. Jak zaznacza Jarosław Roszkowski, o frekwencję nie było trudno.
– W ciągu jednego dnia odebrałem dwanaście telefonów z zapytaniem o treningi. Dzień później otrzymałem piętnaście zgłoszeń. Łącznie nabór trwał trzy dni. Do dziś otrzymuję wiele zapytań. Byłem w jednym ze szkół z plakatem informującym o programie. Rozmawiałem z dziećmi i odbiór tego wszystkiego był bardzo pozytywny. Na tyle dobry, że gdy dziewczynki skończyły swoje lekcje o godzinie 13:00 to kilkanaście minut później rozdzwoniły się telefony. Wystarczyło, że dziecko wróciło do domu i prosiło rodzica o zapisanie na zajęcia – tłumaczy Jarosław Roszkowski.
Kolejne zajęcia w Kurzętniku prowadzone przez Aleksandrę Folgę, Paulinę Wasiluk oraz Andrzeja Królikowskiego odbędą się osiemnastego grudnia.
Fot. facebook.com/SMS-Kurzętnik