Podsumowanie rundy jesiennej – środkowi obrońcy

Za nami już rozmowa o rundzie jesiennej z trenerem Szymonem Grabowskim (LINK) i podsumowanie gry bramkarzy (LINK). Sprawdźcie, jak poradzili sobie wszyscy nasi defensorzy, którzy w minionych miesiącach występowali w trzyosobowym bloku defensywnym.

Szymon Dowgiałło sezon 2022/2023 rozpoczął w „Dumie Warmii”, na murawie pojawił się w inauguracyjnym meczu z Kotwicą Kołobrzeg oraz w zwycięskim spotkaniu z Zagłębiem II Lubin. Prawy środkowy obrońca dwukrotnie został zmieniony przez trenera Szymona Grabowskiego w przerwie meczów, a następnie na trzy spotkania usiadł na ławce rezerwowych oraz został oddelegowany do gry w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim. Po tym okresie, 20-latek został wypożyczony do III-ligowego Sokoła Ostróda, w którym dotychczas rozegrał tylko dwa mecze z uwagi na poważny uraz, którego nabawił się w meczu z Olimpią Zambrów.

Sezon w wyjściowej jedenastce przeciwko Kotwicy Kołobrzeg rozpoczął Mateusz Jarzynka, który rozegrał bardzo przyzwoite zawody, a spotkanie zakończyło się podziałem punktów. Następie 24-latek pojawił się na boisku w ligowych meczach z Zagłębiem II Lubin oraz Polonią Warszawa. To właśnie we wrześniowej rywalizacji z Polonią, środkowy obrońca nabawił się urazu kostki, który wykluczył go z gry na ponad trzy tygodnie. Po tej kontuzji, Mateusz na boisku pojawił się w pierwszej połowie pucharowego meczu z Granicą Kętrzyn, w którym zdobył bramkę, na minutę z KKS-em Kalisz i z Chrobrym Głogów w Fortuna Pucharze Polski.

Gorszą dyspozycję Szymona Dowgiałły wykorzystał Igor Kośmicki, który do Stomilu został wypożyczony z Korony Kielce. To właśnie Igor, dwukrotnie zmienił Dowgiałłę w meczach z Kotwicą oraz Zagłębiem, a następnie na siedem kolejek wskoczył do podstawowej jedenastki „Biało-niebieskich”. Wypadł z niej, dopiero gdy przytrafiła mu się trzytygodniowa przerwa, spowodowana kontuzją barku. W późniejszej części rundy jesiennej Igor „wymieniał” się minutami z innym zawodnikiem występującym po prawej stronie obrony, Filipem Szabaciukiem.

Przed sezonem do „Dumy Warmii” wrócił znany i lubiany Czech, Lukáš Kubáň. 35-latek od 3. do 15. kolejki (z wyjątkiem meczu przeciwko Olimpii, w którym pauzował za czerwoną kartkę) wszystkie spotkania rozpoczynał w pierwszym składzie „Biało-niebieskich”. Doświadczony zawodnik miejsce w wyjściowej jedenastce stracił dopiero pod koniec rundy, gdy w pięciu meczach na boisku pojawił się tylko na kwadrans.

Filip Szabaciuk, decyzją trenera, pierwsze trzy spotkania sezonu 2022/2023 spędził poza kadrą meczową. 19-latek pierwszy raz na murawie, w tym sezonie pojawił się w końcówce meczu z Garbarnią Kraków. Chociaż początkowo „Szaba” był tylko dublerem Igora Kośmickiego, to z czasem wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce „Dumy Warmii”. W trwającym sezonie prawy środkowy obrońca rozegrał 12 meczów w eWinner 2. Lidze oraz po jednym w Fortuna Pucharze Polski i Wojewódzkim Pucharze Polski.

W minionej rundzie jednym z najlepszych graczy Stomilu był 23-letni Jakub Tecław, który rozegrał 18 spotkań w eWinner 2. Lidze. Co warto podkreślić, wszystkie od deski do deski. Wicekapitan „Biało-niebieskich” jest także pewnym egzekutorem „jedenastek”, z których zdobył już sześć bramek, zachowując stuprocentową skuteczność. Do tej pory, środkowy obrońca wbił rywalom łącznie osiem goli. Dobra gra defensora nie umknęła klubom z wyższych klas rozgrywkowych. Obecnie, Kuba przebywa na obozie treningowym z ekstraklasową Wisłą Płock. W dzisiejszym sparingu „Nafciarzy” z MFK Tatran, który zakończył się remisem 4:4, Kuba zagrał pełne 90 minut.

Po inauguracyjnym meczu z Kotwicą Kołobrzeg do „Dumy Warmii” dołączył Bartosz Waleńcik. 26-letniemu środkowemu obrońcy, w trakcie meczu z Górnikiem Polkowice, odnowił się uraz, przez który wypadł z treningów na blisko miesiąc. Po powrocie do pełnej dyspozycji, przesiedział cztery mecze na ławce rezerwowych, po których wskoczył do pierwszego składu Stomilu. Do tej pory Bartek w biało-niebieskich barwach wystąpił ośmiokrotnie.

Minuty rozegrane w rundzie jesiennej sezonu 2022/2023 (eWinner 2. Liga, Fortuna Puchar Polski, Wojewódzki Puchar Polski)

Szymon Dowgiałło – 3 mecze / 210 minut / 0 bramek / 0 asyst (Stomil) 2 mecze / 174 minuty / 0 bramek / 0 asyst (Sokół – wypożyczenie)