Pracowicie nie tylko na boisku. Podsumowanie akcji społecznych Stomilu Olsztyn w 2022 roku

W minionym roku staraliśmy się pokazać wszystkim mieszkańcom stolicy Warmii i Mazur, że Stomil Olsztyn to nie tylko klub piłkarski, ale także wizytówka regionu i nieodłączna część Olsztyna. Nasze działania wykraczające poza sporty były nakierowane na pomoc potrzebującym oraz miały sprawiać uśmiech w tym niewątpliwie trudnym czasie, jakim był dla wielu osób rok 2022.

Kończący się rok rozpoczęliśmy od przekazania koszulki meczowej oraz oficjalnej piłki Fortuna 1. Ligi z autografami na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, gdzie zostały wylicytowane za łączną kwotę kilkuset złotych. Tak jak w poprzednim roku, tym razem również uruchomiliśmy opcję zakupu wirtualnych karnetów-cegiełek, które oprócz wsparcia olsztyńskiego klubu, umożliwiały wejście na wszystkie domowe spotkania „Dumy Warmii” podopiecznym domów dziecka w Olsztynie. Oferta była skierowana szczególnie do wszystkich kibiców Stomilu na emigracji oraz tych rozsianych po całej Polsce.

W lutym 2022 roku podpisaliśmy umowę z fundacją „siepomaga”. Logotyp fundacji zagościł na przodzie naszych koszulek. Była to jedna z pierwszych tego typu umów współpracy w Polsce, w której klub piłkarski nieodpłatnie promował na swoich trykotach fundacje odpowiedzialną za charytatywne zbiórki. Do 30 czerwca przeprowadziliśmy również kilka niezależnych zbiórek na rzecz potrzebujących dzieci, gdzie do wylicytowania były klubowe koszulki i piłki.

 

Na przestrzeni kończącego się roku na stadionie przy alei Piłsudskiego pojawiały się wizerunki legend Stomilu, które wybierali kibice oraz byli zawodnicy „Dumy Warmii”. Na stadionie zostało przygotowane miejsce na 33 portrety przedstawiające piłkarzy wybitnie zasłużonych dla Stomilu Olsztyn. Dotychczas tych obrazów pojawiło się 13 i możecie być pewni, że w przyszłości na stadionie zagoszczą kolejne znajome twarze.

 

Począwszy od lutego 2022 roku, braliśmy udział w licznych akcjach skierowanych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Jedną z pierwszych inicjatyw naszego klubu było przekazanie wpływów ze sprzedaży biletów z meczu przeciwko Widzewowi Łódź. Kwota ta wyniosła łącznie ponad 37 tysięcy złotych netto.

Przed wspomnianym meczem swoją solidarność z Ukrainą zadeklarował zespół „Enej”, który wyszedł wspólnie z naszymi zawodnikami do wspólnego zdjęcia z flagami Polski i Ukrainy.

 

Dwa tygodnie później, przed spotkaniem z Górnikiem Polkowice, odbył się trening dla młodych zawodników z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Olsztynie. Na zajęciach pojawili się dobrze znani olsztyńskim kibicom: Koki Hinokio, Yasuhiro Katō i Janusz Bucholc. Z akademii trening prowadzili Andrzej Mierzejewski i Piotr Krztoń. Dla Katō była to szczególna sytuacja ze względu na to, że w przeszłości występował zarówno w polskich, jak i  ukraińskich zespołach. W zajęciach piłkarskich wzięło kilkudziesięciu chłopców, a po treningu dzięki uprzejmości restauracji Kingyo zorganizowany został posiłek dla zawodników i ich rodzin. Po treningu wszyscy udali się na trybuny, by obejrzeć mecz „Dumy Warmii” z Górnikiem Polkowice.

Oprócz tego, Stomil Olsztyn we współpracy z Bankiem Żywności w Olsztynie prowadził zbiórkę żywności i środków higieny osobistej, które zostały wysłane do miasta partnerskiego Olsztyna – Łucka oraz do uchodźców przyjeżdżających do Polski. Na początku marca z z Olsztyna do Ukrainy konwój złożony z 12 autokarów pełnych różnego rodzaju artykułów. W drodze powrotnej autokary zabierały oczekujących na pomoc Ukraińców i rozwiozły ich w różne miejsca w Polsce. W skład konwoju wchodzili między innymi pracownicy, sponsorzy oraz kibice „Dumy Warmii”.

Stomil Olsztyn przekazał Szlachetnej Paczce na rzecz społeczności ukraińskiej: ubrania, produkty żywnościowe czy środki chemiczne o łącznej wartości ponad 10 tysięcy złotych. Klub na różne licytacje pomagające Ukrainie przekazał także koszulki lub piłki, które zostały wylicytowane za łączną sumę około 2 tysięcy złotych.

Dzieci i młodzież, które przybyły do naszego kraju uciekając przed brutalną agresją Rosji na Ukrainę, mają większy dostęp do profesjonalnych
treningów piłkarskich. To efekt wspólnego projektu Akademii Sportu Stomil Olsztyn, Fundacji PKO BP oraz samorządów i klubów piłkarskich z Warmii i Mazur. Integracja i adaptacja dzieci i młodzieży poprzez treningi piłkarskie w siedmiu powiatach województwa warmińsko-mazurskiego to element współpracy akademii olsztyńskiego drugoligowca i Fundacji PKO BP. Przed meczem z Hutnikiem Kraków w siedzibie klubu odbyło się  spotkanie przedstawicieli Fundacji PKO BP, Stomilu Olsztyn oraz klubów partnerskich, a następnie konferencja prasowa, podczas której przedstawiono dziennikarzom szczegółowe informacje dotyczące projektu.

W dzień kobiet nasi zawodnicy odwiedzili naszych sponsorów, Panią Prezydent oraz WMZPN. Spotkać ich można było także na starówce, gdzie rozdawali kwiaty.

W sezonie 2021/2022 oraz rundzie jesiennej sezonu 2022/2023 na naszych trybunach często mogliście spotkać wolontariuszy zbierających pieniądze na leczenie Kingi Rydz. W grudniu pieniądze na lek zbierali zawodnicy Stomilu Olsztyn, których mogliście spotkać w Galerii Warmińskiej czy Aurze.

 

W jedną z czerwcowych sobót po raz pierwszy na boiskach bocznych przy alei Piłsudskiego 69a odbył się Memoriał Andrzeja Biedrzyckiego,
organizowany przez przyjaciół legendy Stomilu. Turniej był doskonałą okazją dla kibiców, którzy mogli spotkać wiele osób zasłużonych dla olsztyńskiego klubu. Była to również przyjemność dla zawodników, którzy w rozmowach jednogłośnie stwierdzali, że jest to świetna okazja do spotkania kolegów z boiska oraz spędzenia czasu w niepowtarzalnej atmosferze.

Szanowany olsztyński artysta, Pan Robert Listwan namalował portret legendy Stomilu – Andrzeja Biedrzyckiego, film z przygotowania obrazu mogliście obejrzeć TUTAJ. Dodatkowo klub wykonał pamiątkowe koszulki z wizerunkiem obrazu. W przerwie meczu z GKS-em Tychy, obraz z rąk artysty otrzymała rodzina Andrzeja Biedrzyckiego.

 

Na przestrzeni roku w akcje społeczne angażowała się także nasza Akademia Sportu. Na początku czerwca został zorganizowany bieg rodzinny, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Konkurencje rozgrywane były na dystansach 2.5 kilometra, 5 km, oraz 7.5 km. Dla nas każda z osób, która podjęła się tego wyzwania, jest zwycięzcą.

W pierwszym dniu października Akademia Sportu Stomil Olsztyn przy współpracy z Lasami Państwowymi zorganizowała Warsztaty Edukacyjno-Sportowe „Las dla nas”. Rodzinną sobotę ze Stomilem postanowiło spędzić kilkadziesiąt osób. Oprócz nauki był także czas na to, co dzieci lubią najbardziej, czyli zawody – zorganizowaliśmy grę terenową, a trzy najlepsze grupy zostały nagrodzone symbolicznymi upominkami. Filmik z warsztatów możecie zobaczyć TUTAJ.

W minionych miesiącach nasz klub regularnie odwiedzały wycieczki szkolne z różnych placówek w Olsztynie. Podczas zwiedzania naszego stadionu dzieci dostawały drobne upominki, a na koniec zajęć organizowany był trening, który prowadzili trenerzy naszej akademii.

 

Z końcem roku klub powrócił do multisekcyjności, ponieważ otwarta została sekcja szachowa, której zajęcia rozpoczęły się w listopadzie. Aktualnie prowadzone są rozmowy dotyczące ewentualnego powstania innych sekcji, co ma być powrotem do korzeni klubu, gdy Stomil zrzeszał przedstawicieli wielu dyscyplin sportowych.  – Uważamy, że naturalną drogą jest powrót do korzeni i stworzenie silnego Stomilu, z którym utożsamiać się będą sympatycy wielu dyscyplin sportowych. Co nie zmienia faktu, że zawsze przodować w tym wszystkim będzie sekcja piłki nożnej – mówi prezes klubu, Arkadiusz Tymiński.

W końcówce roku 2022 nie zapominaliśmy również o tych, którzy sami nie potrafią mówić o swoich potrzebach. Przed meczami z Kotwicą Kołobrzeg oraz Radunią Stężyca odbyła się zbiórka karmy, zabawek i innych darów dla Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Po przekazaniu prezentów nasze zawodniczki oraz zawodnicy zabrali na spacer Oskara, Karmela i Gucia.

 

W ostatnich dniach grudnia „Duma Warmii” zainicjowała akcję „Huknij w bramkę, nie w niebo”, która dotyczyła rezygnacji z głośnych fajerwerków podczas sylwestrowej nocy. Jak wiadomo, zarówno zwierzęta domowe jak i te dzikie bardzo boją się wybuchów. Nawet nasz znajomy lis nie czuje się z nimi dobrze.

Święta Bożego Narodzenia to zazwyczaj czas spotkań z rodzinami, przygotowywania prezentów, jednak nie dla wszystkich, dlatego zdecydowaliśmy się odwiedzić dzieci przebywające w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie z torbami i pudłami pełnymi prezentów. Chcemy, by dzieci spędzające ten wyjątkowy, świąteczny czas w roku, walcząc o zdrowie, miały jak najwięcej powodów do uśmiechu. Nasi sponsorzy byli w tym roku bardzo szczodrzy i przekazali prezenty o wartości około 30 tysięcy złotych.

Nie mogliśmy przegapić również Weekendu Cudów, podczas którego nasi zawodnicy i pracownicy klubu wspólnie postanowili zrobić prezent potrzebującym.

Pod koniec roku nie próżnowali także kibice Stomilu z Olsztyna oraz Fan Clubów w Lidzbarku Warmińskim i Szczytnie, którzy przygotowali ponad 170 paczek świątecznych dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie – Arka w Olsztynie, a także Ośrodka Wsparcia i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną przy ulicy Wańkowicza w Olsztynie.

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że w 2022 roku Biało-niebieska rodzina spisała się na medal! 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej informacji

Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.

Zamknij